Kurion to z pewnością jedna z największych atrakcji Cypru. Kompleks archeologiczny znajduje się nad morzem, 19 km od Limassol w stronę Paphos.
Według Herodota z Halikarnasu (484-425 r.p.n.e.), greckiego historyka, który uważany jest za ojca historii (ale też geografii), miasto to założył Koureus, syn pierwszego króla Cypru. Ślady pierwszej osady w tym miejscu pochodzą z XIII-XII wieku p.n.e. Oznaczało to, że teren ten zamieszkiwany był przez co najmniej 20 stuleci. Na tej nadmorskiej skarpie znajduje się ogrom pozostałości po tamtym starożytnym mieście.
Największy rozkwit miasta przypada na dwa okresy. Pierwszy to po śmierci Aleksandra Wielkiego czyli tzw. Okres Ptolemejski, drugi za Rzymian (miasto osiągnęło wtedy aż 20 tys. mieszkańców).
Ciekawym faktem jest bardzo wczesne dotarcie do Kurionu chrześcijaństwa. To za sprawą świętych Barnaby i Marka (obu urodzonych na Cyprze), którzy byli zszokowani widokiem nagich sportowców występujących na miejscowej arenie.
Ziemia niestety nie szczędziła Kurionu. Pierwsze potężne trzęsienie ziemi zniszczyło miasto 23 lipca 365 roku, a następnie gruzy przykryły olbrzymie fale tsunami. W katastrofie tej zginęła większość mieszkańców miasta.
Z miastem wiąże się też pewna legenda. Otóż w latach 30-tych XX wieku zostały tu odnalezione szczątki połączonej ze sobą pary, które nazwano później, nie inaczej, jak Romeo i Julia. Amerykański badacz, archeolog, który je odkrył, ponoć w przerwie w pracy dostał zawału i umarł, a później odnaleziono również ciało jego następcy, doktora George’a McFaddena wyrzucone na brzeg… Prasa podawała. później że jest to coś w rodzaju klątwy Kurionu, więc nie polecamy zabierać stamtąd żadnego kamyczka na pamiątkę 🙂
Na zwiedzanie całego kompleksu należy wygospodarować trochę czasu. Z góry uprzedzamy, że większość to otwarty teren, gdzie trudno szukać słońca. Będąc tu należy przejść wszystko, łącznie z podziwianiem linii brzegowej.
My mieliśmy to szczęście, że byliśmy tu poza ścisłym sezonem i wszystkie znajdujące się tu wiaty były do naszej dyspozycji! Kompleks archeologiczny jest naprawdę wielki!
Dojazd jest bardzo prosty, bo kierują nas tutaj znaki. Zjazd znajduje się z popularnej drogi B6 łączącej Paphos i Limassol. Wspominamy ją zresztą wielokrotnie na naszej stronie.
- Godziny otwarcia:
16 września – 15 kwietnia od 8:30 – 17:00
16 kwietnia – 15 września 8:30 – 19:30
Czynne codziennie za wyjątkiem: Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Niedziela Wielkanocna (w czasie świąt grekokatolików). - Bilet wstępu: 4,5 euro / os.
Uwaga, można tu skorzystać z karnetu Departamentu Starożytności – zobacz ceny – klik.
Galeria zdjęć: