Zamek Kolossi

Średniowieczny zamek Kolossi znajduje się nieopodal Limassol i warto z tego powodu tutaj zajrzeć. Ocenia się, że jest to najlepiej zachowany zamek na Cyprze.

Do Kolossi bez problemu dostaniemy się korzystając z drogi B6, która łączy Paphos z Limassol. Jest to alternatywa dla autostrady – prowadzi wzdłuż wybrzeża oraz po terenach angielskiej kolonii. My jechaliśmy od strony Limassol i poruszaliśmy się spokojnym tempem miedzy sennymi miejscowościami. Bardzo kameralnie. Warto pamiętać, że tą drogą dojedziemy również do antycznego Kurionu.

Zamek Kolossi, który znamy w obecnym kształcie, pochodzi z połowiy XV wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się zamek wybudowany przez zakon św. Jana w 1191 roku.

Pełnił istotną rolę w średniowieczu, gdyż był pełnił rolę komendantury Joanitów. To od ich czasów w okolicy uprawiana jest winorośl. Od słowa komendantura pochodzi nazwa słynnego cypryjskiego wina Commandaria. Sam Ryszard Lwie Serce miał wg. angielskiej Wikipedii stwierdzić w czasie bankietu po swoim ślubie, że Commandaria to wino królów i król win.

Sama komendantura Joanitów obejmowała przeszło 6o wiosek! Okolica słynęła również z wytwarzania cukru z trzciny cukrowej, który stał się jednym z głównych towarów eksportowych. Pozostałości fabryki znajdują się po wschodniej stronie zamku Kolossi.

Wejście do środka prowadzi przez zwodzony most, gdyż dawniej zamek przedzielała fosa. Cały budynek liczy sobie 23 metry wysokości a grubość jego murów sięga 2,7 metra.

Wchodząc na jego teren możemy obejrzeć wnętrza, wspiąć się na samą górę i podziwiać okolicę. Schodzimy również na parter, z którego przechodzimy na podwórze. Szczegóły na naszych zdjęciach oraz filmie.

Zamek Kolossi
  • Godziny otwarcia:
    16 września – 15 kwietnia od 8:30 do 17:00
    16 kwietnia do 15 września od 8:30 do 19:30.
    Czynne codziennie za wyjątkiem: Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Niedziela Wielkanocna (w czasie świąt grekokatolików).
  • Bilet wstępu: 2,5 euro / os.
    Uwaga, można tu skorzystać z karnetu Departamentu Starożytności – zobacz ceny – klik.

Galeria:

Zamek Kolossi
Zamek Kolossi
Zamek Kolossi
Zamek Kolossi
Zamek Kolossi
Zamek Kolossi

Dodaj komentarz