Skała Afrodyty

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty to z pewnością jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Cypru, która pojawia się na licznych zdjęciach promujących wyspę.

Przy skale byliśmy dwa razy. Odnieśliśmy wrażenie, że ze wszystkich odwiedzanych przez nas miejsc, to tutaj było najwięcej turystów. Miejsce z pewnością zachwyca widokowo, głównie z pozycji drogi B6, która prowadzi wzdłuż morza. Popularność bierze się również stąd, że Skała Afrodyty jest swoistym emblematem Cypru. Pojawia się jako jego motyw na licznych widokówkach, okładkach folderów i przewodników. Kultowego motywu nie zabrakło również na naszej stronie głównej 🙂

Sama nazwa bierze się z mitologii. Miejsce jest nazywane Petra Tou Romiou. To tutaj miała wyłonić się z morskiej piany Afrodyta. Choć nie grzeszyła wiernością, to jednak kąpiel w morzu przywracała jej dziewictwo. To z racji mitologii i nawiązać do Afrodyty Cypr jest nazywany wyspą miłości.

Miejsce to obrosło licznymi legendami, które są w najróżniejszych wersjach powielane w licznych publikacjach i opowiadane przez przewodników. Wykonując określone czynności bądź znajdując przedmioty można liczyć na wieczną na młodość oraz natrafić na wielką miłość. No cóż… powodzenia!

Jak trafić?

Skała Afrodyty znajduje się pomiędzy Paphos, a Limassol, przy nadmorskiej drodze B6, którą należy obowiązkowo przejechać choć raz! Czas dojazdu samochodem do 30 minut. Zatrzymujemy się na specjalnych tarasach widokowych, by nacieszyć się tym malowniczym miejscem „z góry”, bądź zajeżdżamy na spory parking po drugiej stronie ulicy. Znajduje się tam restauracja oraz sklepik z pamiątkami, a obok niej bezpieczne przejście do skał. Schodzimy w dół po schodach, a następnie idziemy wąską, betonową dróżką pod drogą. Wychodzimy prosto na plażę.

Możemy tu również dojechać z Paphos autobusem linii 631. Jest o tyle wygodna forma, że ceny biletów jednorazowych w Paphos są jednakowe – nieważne, czy przemieszczamy się trzy przystanki, czy jedziemy poza miasto. Wszystkie bilety w obrębie Paphos kosztują 1,5 euro 🙂 Bilet całodniowy to wydatek 5 euro.

Miejsce to jest oblegane przez większą część dnia. Sporo turystów spotkaliśmy tutaj w trakcie zachodu słońca.

Niedaleko skał, w miejscowości Kuklia, znajdują się pozostałości Świątyni Afrodyty.

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty

Skała  Afrodyty w dzieńZachód słońca przy Skale Afrodyty

2 komentarze

Dodaj komentarz