Pogoda Cypr

Pogoda

Pogoda na Cyprze powoduje, że jest to miejsce do odpoczynku oraz zwiedzania przez cały rok. Choć występuje to zima i często pada, to jednak nijak ma się to do warunków pogodowych znanych nam z Polski.

Cypr jest miejscem gdzie ścisły sezon trwa od maja do końca października. Oczywiście początek i koniec tego okresu to temperatury sięgające powyżej sporo powyżej 20 stopni Celsjusza – jest tu już naprawdę upalnie!

Podróżowanie w listopadzie wiąże się już z dużo spokojniejszym okresem, ale dalej przyjemną pogodą oscylującą w okolicach 22 – 23 stopni Celsjusza w cieniu. Oczywiście dzień się skraca, natomiast przy słonecznej pogodzie chodzimy w koszulkach z krótkim rękawem i możemy się swobodnie opalać.

W grudniu sezon pomału się kończy – część sklepików i knajpek się zamyka, podobnie jak większość hoteli. Typowe kurorty wakacyjne jak Agia Napa czy Protaras w ogóle zamierają. Pojawiają się już silniejsze wiatry i opady deszczu – zwykle przelotne, ale podczas tygodniowego urlopu z pewnością deszcz zobaczy. Kiedy nie ma silnego wiatru, pierwsza połowa grudnia jest świetnym okresem do spacerowania, zwiedzania, uprawiania sportu. Temperatury sięgają 20 stopni Celsjusza w cieniu, często ta bariera jest przekraczana. W szczycie dnia można spotkać wiele osób opalających się czy nawet korzystających z morskich kąpieli. Woda w morzu ma w tym okresie 20 stopni Celsjusza, więc jest cieplejsza niż woda w Bałtyku w szczycie sezonu 🙂

W drugiej połowie grudnia temperatury wychylają się często nieznacznie powyżej 10 stopni – jest chłodno. Podobnie w styczniu i lutym z tą różnicą, że w pierwszych dwóch miesiącach roku notuje się sporo większą liczbę opadów i oczywiście najkrótsze dni (słońce zachodzi w okolicach 16:00).

Klimat ma jednak to do siebie, że jest zmienny i często można znaleźć wpisy osób podróżujących na Cypr w okresie stycznia i lutego, które w ciągu dnia spacerują w t-shirtach.

Najlepiej przed wyjazdem śledzić po prostu aktualną pogodę – najlepiej na kilku portalach, gdyż ich prognozy potrafią się bardzo od siebie różnić. Wyciągamy z tego średnia i z pewnością się sprawdzi 🙂 Poniżej widget pogodowy serwisu Meteoprog z aktualną pogodą w Paphos.

Dodaj komentarz