Limassol

Limassol

Limassol to nowoczesny kurort turystyczny z pięknie odnowioną częścią portową. Na Cyprze nazywany Lemesos, co można zauważyć chociażby na znakach.

Limassol to drugie co do wielkości miasto wyspy. Liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców, a o jego potencjale przekonaliśmy się, kiedy przemierzaliśmy Cypr z zachodu na wschód. To wtedy mijając miasto po drodze można było doświadczyć jego wielkości. Należy pamiętać, że nie ma tu zbyt wiele wysokich budynków, stąd Limassol jest zasiedlony na sporym terenie.

Przez lata był to bardzo popularny kurort, do którego ściągały tłumy turystów. Jest tak w dalszym ciągu. Przechadzając się po nadmorskich częściach kurortu można spacerować godzinami. Limassol zyskał bardzo na swojej atrakcyjności dzięki całkowite przebudowie portu i najbliższego otoczenia. Jest nowocześnie, światowo. Zobaczcie zresztą sami:

Limassol Marina
Limassol Marina
Limassol Marina
Limassol Marina
Limassol Marina

Długa i atrakcyjna promenada zachęca do spacerów oraz uprawiania sportu. Po drodze liczna gastronomia, place zabaw, molo:

Promenada w Limassol
Limassol Promenada
Limassol Promenada

W mieście sporo się dzieje. Swoje mecze rozgrywa to znana drużyna piłkarska AEL Limassol. W sezonie turyści mogą tu liczyć na sporo rozrywek. Bardzo popularny w mieście jest Festiwal Wina, który trwa kilka dni. Obfituje w liczne degustacje i możliwość kosztowania lokalnych specjałów.

Miasto cały czas się rozbudowuje. Jest nie tylko ważnym kurortem turystycznym, ale znanym producentem win. W Limassol znajduje się ponad 350 różnych zakładów przemysłowych. Kurort jest ważnym ośrodkiem handlu, również ze względu na bliskie sąsiedztwo brytyjskich baz wojskowych w  Episkopi i Akrotiri.

Jest to popularna baza wypadowa dla kochających zwiedzać w związku z licznymi ciekawymi atrakcjami znajdującymi w niedalekiej odległości od miasta, jak Zamek Kolossi czy Kurion.

Jezioro Słone - Limassol

Jezioro Słone – nieopodal popularnej plaży Ladies Mile Beach

Nam osobiście Limassol bardzo przypadło do gustu. Spędziliśmy tu prawie cały dzień z przyjemnością spacerując po częściach turystycznych, jak i miejscach gdzie żyją i mieszkają Cypryjczycy. Warto pamiętać, że Limassol nie jest wdzięcznym miejscem dla miłośników plaż. Przeważają kamienie wzdłuż wybrzeża, a popularną plażą w okolicy jest Ladies Mile Beach, która jednak znajduje się ok. 8 kilometrów od miasta. Nie prowadzi do niej droga asfaltowa, więc albo od końca idziemy na nogach, albo jedziemy (jak większość) samochodem po utwardzonej, ziemnej drodze.

Dodaj komentarz