Praktyczne informacje

Poniżej przedstawiamy Wam szybką ściągę z praktycznymi wskazówkami potrzebnymi przed podróżą na Cypr. Z pewnością najbardziej istotnymi informacjami będzie zasada poruszania się po drogach – na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny!

Nie macie zamiaru prowadzić samochodu – nie szkodzi! Sprawa dotyczy również rowerzystów, a także… pieszych! Tak, tak – sami pierwszego dnia o mało nie wpadliśmy pod koła, bo przechodzą przez ulicę patrzeliśmy w oczekiwaniu na samochód nie w tą stronę co potrzeba… 🙂

Drugą ważną rzeczą są gniazdka typu angielskiego. Nijak nie będą pasowały poslkie wtyczki, stąd konieczny jest zakup adaptera i pomyślenie o ewentualnym rozgałęźniku.

  • Więcej znajdziecie we wpisach:
Wypożyczenie samochoduCzyli jak wypożyczyć i jak poruszać się samochodem po Cyprze. Gniazdka na CyprzeCzyli co trzeba wiedzieć, aby bez problemu korzystać ze sprzętów elektronicznych.
Praktycznie
Strefa czasowa: GMT +2 – dodajemy godzinę do czasu polskiego o każdej porze roku;
Waluta: Euro;
Stolica: Nikozja;
Napięcie: 220 – 230 V – wtyczki typu angielskiego – potrzebny adapter;
Czas przelotu: ok. 3h 20 min;
Plaże: wstęp bezpłatny, leżak płatny ok 2,5 euro, parasol 2 euro;
Język urzędowy: grecki na południu, turecki na północy. Wszechobecny w użyciu jest język angielski;
Wymagane dokumenty: do wjazdu na teren Cypru wystarczy jedynie dowód osobisty. Na jego podstawie można również podróżować na teren Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
Przepisy celne
Cypr: Nie ma żadnych ograniczeń celnych poza standardowymi limitami obowiązującymi w Unii Europejskiej;
Turecka Republika Cypru Północnego: według informacji znajdujących się na stronie MSZ, towary kupione po tej stronie Cypru mogą być skonfiskowane. Zakupione produkty mogą mieć maksymalną wartość 135 USD. Dopuszcza się maksymalne przewiezienie 1 litr alkoholu i 40 sztuk papierosów (dwie paczki).

Jeden komentarz

Dodaj komentarz