Wyspa Afrodyty

Wyspa Afrodyty

Cypr, często określany jako Wyspa Afrodyty. Wyspa leżąca leżąca we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nietypowo podzielona w środkowej części pasem granicznym.

Cypr zawsze kojarzył się zawsze jako trochę bardziej elitarny w stosunku do sąsiedniej Grecji. Wszystko za sprawą dostępności oraz cen, które dla nas zawsze były dość spore.

Aktualnie wakacje na Cyprze również nie należą do najtańszych, ale pojawiło się równie z kilka innych rozwiązań, jak chociażby coraz bardziej rozbudowana siatka połączeń tzw. tanich linii lotniczych, które operują zarówno do Paphos, jak i do Larnaki.

Cypr jest bardzo ciekawą wyspą łączącą w sobie zadbane, popularne kurorty nadmorskie, jak i szereg stanowisk archeologicznych ze świetnie zachowanymi pozostałościami antycznej i średniowiecznej kultury. Jest to miejsce bliskie nam, a jednocześnie łączy w sobie wiele smaczków i inności, które nadają temu miejscu niezwykłego charakteru.

W wyniku konfliktu zbrojnego jest nietypowy podzielony pasem granicznym, który oddziela południową część Cypru od północnej, będącej pod władaniem Turków. Sama linia graniczna przechodzi wzdłuż stolicy wyspy – Nikozji, co po upadku Muru Berlińskiego jest ewenementem.

Wciąż aktualne jest zaangażowanie Brytyjczyków w ochronę pokoju na wyspie. Niezwykle ciekawa jest możliwość przejazdu wzdłuż terenów zajętych przez żołnierzy angielskich oraz ich rodziny. Odgrodzone płotem szkoły, budynki, miejsca rozrywki i jednakowo budowane domy mieszkalne…

Kolejną ciekawostką jest ruch lewostronny. Nie trzeba wypożyczać samochodu, by stać się jego uczestnikiem. Wystarczy regularnie pokonywać przejścia dla pieszych i uważnie rozglądać się w stronę, z której nie spodziewamy się nadjeżdżających pojazdów 🙂

Na brak wrażeń nie będziecie narzekać!

Warto wspomnieć, że Cypr wszedł wraz z nami w 2004 roku do Unii Europejskiej. Jest to ciekawe zwłaszcza ze względu na nieuregulowaną kwestię północnego Cypru, który nie jest uznawany na arenie międzynarodowej. W południowej części jednostką monetarną jest euro.

Wszystkie praktyczny informacje dotyczące Cypru znajdziecie w poszczególnych wpisach na naszej stronie!

Dodaj komentarz