Wyspa Afrodyty

Wyspa Afrodyty

Cypr, często określany jako Wyspa Afrodyty. Wyspa leżąca leżąca we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nietypowo podzielona w środkowej części pasem granicznym.

Cypr zawsze kojarzył się zawsze jako trochę bardziej elitarny w stosunku do sąsiedniej Grecji. Wszystko za sprawą dostępności oraz cen, które dla nas zawsze były dość spore.

Aktualnie wakacje na Cyprze również nie należą do najtańszych, ale pojawiło się równie z kilka innych rozwiązań, jak chociażby coraz bardziej rozbudowana siatka połączeń tzw. tanich linii lotniczych, które operują zarówno do Paphos, jak i do Larnaki.

Cypr jest bardzo ciekawą wyspą łączącą w sobie zadbane, popularne kurorty nadmorskie, jak i szereg stanowisk archeologicznych ze świetnie zachowanymi pozostałościami antycznej i średniowiecznej kultury. Jest to miejsce bliskie nam, a jednocześnie łączy w sobie wiele smaczków i inności, które nadają temu miejscu niezwykłego charakteru.W wyniku konfliktu zbrojnego jest nietypowy podzielony pasem granicznym, który oddziela południową część Cypru od północnej, będącej pod władaniem Turków. Sama linia graniczna przechodzi wzdłuż stolicy wyspy – Nikozji, co po upadku Muru Berlińskiego jest ewenementem.

Wciąż aktualne jest zaangażowanie Brytyjczyków w ochronę pokoju na wyspie. Niezwykle ciekawa jest możliwość przejazdu wzdłuż terenów zajętych przez żołnierzy angielskich oraz ich rodziny. Odgrodzone płotem szkoły, budynki, miejsca rozrywki i jednakowo budowane domy mieszkalne…

Kolejną ciekawostką jest ruch lewostronny. Nie trzeba wypożyczać samochodu, by stać się jego uczestnikiem. Wystarczy regularnie pokonywać przejścia dla pieszych i uważnie rozglądać się w stronę, z której nie spodziewamy się nadjeżdżających pojazdów 🙂

Na brak wrażeń nie będziecie narzekać!

Warto wspomnieć, że Cypr wszedł wraz z nami w 2004 roku do Unii Europejskiej. Jest to ciekawe zwłaszcza ze względu na nieuregulowaną kwestię północnego Cypru, który nie jest uznawany na arenie międzynarodowej. W południowej części jednostką monetarną jest euro.

Wszystkie praktyczny informacje dotyczące Cypru znajdziecie w poszczególnych wpisach na naszej stronie!

Dodaj komentarz