Paphos

Paphos

Paphos to czwarte co do wielkości miasto Cypru i jeden z najważniejszych kurortów turystycznych. Zamieszkuje je lekko ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Miasto dzieli się na dwie części. Pierwsza to tzw. Kato Paphos, czyli Dolne Miasto. To najstarsza część znajdująca się przy morzu. Obecnie znajduje się tu niezwykle rozbudowana baza turystyczna z hotelami, licznymi restauracjami, sklepami itd. Tu to znajduje się port, zamek, a także Park Archeologiczny, w którym możemy podziwiać skarby antycznej kultury.

Paphos

Góra część to tzw. Ktima, zwana najczęściej po prostu Paphos. To tu zamieszkują Cypryjczycy. Znajdują się tutaj urzędy, budynki administracyjne czy muzea. Odległość między oboma częściami miasta to ok. 4 kilometry.

Samo miasto może się poszczycić niebywale bogatą historią. Jego początki są datowane na ok. XIV wiek p.n.e. Turystycznie zyskało dopiero po zajęciu przez Turków północnej części wyspy, przez co w ich ręce przeszły Kirenia oraz Famagusta – ważne porty. W tym celu władze Cypru zadecydowało o rozbudowie portu w tym mieście, a wzdłuż linii brzegowej zaczęła się tworzyć prawdziwie turystyczna infrastruktura. Tak naprawdę kilka dobrych kilometrów możemy spacerować wzdłuż morza mijając kolejne hotele, apartamenty i restauracje.

Paphos

Z racji niezwykłej popularności oraz obecności w mieście niezwykłych zabytków antycznej kultury – wyżej wspomnianego Parku Archeologicznego z niesamowitymi mozaikami oraz Grobowców Królewskich, kolejne, nowoczesne hotele, znajdują się w odległości kilku kilometrów od miasta.

Paphos jest o tyle atrakcyjnym wyborem wśród osób planujących tutaj swój wypoczynek, że nieopodal miasta znajduje się port lotniczy. Jest on jednak zlokalizowany w takim miejscu, że startujące i lądujące samoloty w żadnym stopniu nie przeszkadzają wypoczywającym tu turystom.

Paphos

Kurort jest świetnym miejscem do spacerowania, uprawiania sportu, delektowania się bogatą infrastrukturą. Nie będzie to jednak idealne miejsce dla plażowiczów. Zatoczek do leżenie przy morzu jest jak na lekarstwo. Często jest to wydzielony teren przy morzu, jednak z bardzo utrudnionym dostępem do samego morza, przez co nie jest to idealne miejsce do morskich kąpieli. Niewielkie zatoczki są często oblegane przez turystów.

Paphos

Tym, którym nie zależy na wypoczynku, a przybywają do Paphos z myślą o zwiedzaniu, poelcamy liczne hotele znajdujące się w górnej części miasta. Jest taniej i mniej turystycznie, a w szybki i łatwy sposób można się dostać do wybranych atrakcji korzystając z autobusów komunikacji miejskiej.

Dodaj komentarz