Park Archeologiczny w Paphos

Park Archeologiczny Paphos

Park Archeologiczny w Paphos to niezwykłe miejsce znajdujące się w sąsiedztwie portu. Spędziliśmy tu najwięcej czasu spośród wszystkich odwiedzonych atrakcji.

Teren antycznego miasta jest niezwykle obszerny. Chcąc chociaż pobieżnie się po nim przejść, należy wygospodarować co najmniej 3 godziny.

Dotarcie tutaj nie będzie sprawiało nikomu problemu, gdyż główne wejście znajduje się w porcie, zaraz obok charakterystycznego Zamku w Paphos. Zaraz obok znajduje się poza tym pętla autobusowa, stąd nie ma problemu z dojechaniem tu z różnych części miasta. Bardzo blisko będą miały tu osoby, które przyjeżdżają autobusem tylko na jeden dzień do Paphos.

Teren antycznego miasta jest gigantyczny. Rozpoczynamy od muzeum znajdującego się w budynku, a następnie ruszamy w teren.

Miejsce to jest słynne z niezwykle dobrze zachowanych mozaik. Najlepiej zachowane znajdują się w tzw. Domu Dionizosa, Willi Tezeusza czy Domu Aiona. Na mozaiki napotykamy jednak w wielu innych miejscach, dosłownie chodząc po nich! Część z nich czeka w dalszym ciągu na zadaszenie.

Miejsce to zostało ograbione z wielu cennych przedmiotów. Słynną osobą związaną z plądrowaniem miejscowych skarbów jest Louis Palma de Cesnola. Był amerykańskim i rosyjskim konsulem pod koniec XIX wieku i w tym czasie wyładowane cennymi zabytkami statki opuszczały port w Paphos. Wiele z nich znajduje się chociażby w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Ciekawą informacją jest to, że od 1965 roku pracowali tu polscy archeolodzy pod wodzą profesora Kazimierza Michałowskiego.

Park Archeologiczny jest od 1980 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Polecamy, gdyż spacer po świetnie zachowanym antycznym mieście robi naprawdę duże wrażenie! Zobaczcie sami na poniższym filmie oraz zdjęciach.

Park Archeologiczny w Paphos
  • Godziny otwarcia:
    16 września – 15 kwietnia od 8:30 do 17:00
    16 kwietnia do 15 września od 8:30 do 19:30.
    Czynne codziennie za wyjątkiem: Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Niedziela Wielkanocna (w czasie świąt grekokatolików).
  • Bilet wstępu: 4,5 euro.
    Możliwość wykorzystania karnetu – klik.

Galeria:

Dodaj komentarz